Room for Rent and other rental scams
#439138 by Michelle Fri Apr 21, 2023 3:42 pm
[email protected]

Γεια σας,

Πρώτα απ 'όλα, σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας για το διαμέρισμά μου στην Artemidos 3, Paleo Faliro 175 61, 2 pièce - 90m².

Αγόρασα αυτό το διαμέρισμα για την κόρη μου όταν σπούδαζε στην Ελλάδα, αλλά τώρα επέστρεψε στην Ισπανία και το νοικιάζω επ' αόριστον.

Πριν προχωρήσουμε, θα ήθελα να μάθω για εσάς, πόσα άτομα θέλετε να ζήσουν στο διαμέρισμα, πότε θέλετε να μετακομίσετε και για πόσο καιρό.

Το διαμέρισμα είναι ακριβώς όπως μπορείτε να δείτε στις φωτογραφίες. Τα κοινόχρηστα (θέρμανση, ζεστό/κρύο νερό, ηλεκτρικό ρεύμα, wifi, πλυντήριο πιάτων, πλυντήριο ρούχων και στεγνωτήριο, φούρνος μικροκυμάτων, ψυγείο κ.λπ.) περιλαμβάνονται στο ενοίκιο. Υπάρχει επίσης αποθήκη και χώρος στάθμευσης.
Μπορώ να σας προσφέρω το διαμέρισμα επιπλωμένο ή μη - εδώ μπορείτε να αποφασίσετε πότε θα συναντηθούμε, πότε θα κάνετε την προβολή και αν θέλετε να κρατήσετε το διαμέρισμα ή όχι.

Το ενοίκιο είναι 550 EUR/μήνα. Η εγγύηση είναι 500 EUR και θα την πάρετε πίσω όταν φύγετε από το διαμέρισμα (παρακαλώ ενημερώστε με τουλάχιστον 30 ημέρες πριν από την αναχώρηση, ώστε να μπορέσω να βρω έναν νέο επισκέπτη).

Να είστε σίγουροι ότι δεν θα σας ζητήσω ποτέ να φύγετε από το διαμέρισμα. Η κόρη μου χτίζει μια ζωή εδώ και εγώ είμαι πολύ μεγάλος για να μετακομίσω στην Ελλάδα, οπότε δεν θα σας ενοχλήσουμε με κανέναν τρόπο.
Τώρα, λίγα λόγια για μένα, ώστε να γνωριστούμε καλύτερα. Ονομάζομαι Madelaine Lopez Vanegas και είμαι 56 ετών. Εργάζομαι στο Υπουργείο Εσωτερικών της ισπανικής κυβέρνησης στη Μαδρίτη και σκοπεύω να συνταξιοδοτηθώ τα επόμενα δύο χρόνια.
Έχω έναν υπέροχο σύζυγο, τον Χουάν, και μια 26χρονη κόρη, τη Σοφία. Είμαι πολύ περήφανη που σύντομα θα γίνω γιαγιά :). Ένα άλλο μέλος της οικογένειάς μας είναι ένα 8χρονο λαμπραντόρ που όλοι αγαπάμε. Έτσι, δεν έχω κανένα πρόβλημα αν θέλετε να έχετε κατοικίδια ζώα στο διαμέρισμα.

Η μόνη ενόχληση είναι ότι η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει να φύγω από τη Μαδρίτη.

Ελπίζω να μιλάτε σοβαρά για ενοικίαση, γιατί πρέπει να κάνω κάποιες μικρές θυσίες για να κάνω αυτή τη συναλλαγή.

Σας ευχαριστώ πολύ, παρακαλώ ενημερώστε με αν είστε έτοιμοι να προχωρήσετε, ώστε να σας εξηγήσω τα επόμενα βήματα και τη λύση του προβλήματος.

Τα καλύτερα από την Ισπανία!


Μείνετε ασφαλείς και υγιείς!

Υ.Γ. Ελπίζω να καταλάβατε το κείμενο από τη μετάφραση στο διαδίκτυο. Για την καλύτερη κατανόηση, παρακαλούμε απαντήστε στα αγγλικά αν είναι δυνατόν.


This Scammer will arrange to send you an Invoice or notification -- Make no mistake, the document will be fake !
If you are reading this because you have received such an invoice or notification, kindly forward it to the address in my signature line and I will report the details to the appropriate authorities

Advertisement

#439223 by gianms Fri Apr 28, 2023 10:42 am
Just received a message from this one.

sadly i do not remember if this was found in facebook groups or in marketplace.
she uses email address : [email protected]

Thank god this page has a history of this person, so we can find our their scams.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 51 guests